Oplotenie

táto stránka je zatiaľ hlavne diskusným priestorom

http://ekosidlisko.wdfiles.com/local--files/oplotenie/plan.jpg
plan-maly.jpg

Dizajn
Skúsenosti z rodových statkov v severných Čechách (Skalka u Doks) - živé ploty boli vysádzané v dvoch radách, v "cik-cak" vzore. Rady boli od seba 1 meter, vzdialenosť sadeničiek od seba v rade bola 0.5 metra (a viac). Odstup od vonkajšej hranice pozemku bol 1 meter, alebo dva. Cieľom je bezúdržbovosť = nestrihaný, voľne rastúci plot (čiže musí byť dosť priestoru nechaného aby nezavadzal do cesty).

Skladba plotu: Cim pestrejsie tym lepsie, tym vacsia diverzita, tym stabilnejsi system.1 Bolo by dobre niečo vypestovať aj zo semiačok, na zvýšenie genetickej variability (rastlinky vypestované vegetatívne z odrezkov sú všetky geneticky identické = ako keby tá istá rastlina "naklonovaná"). Niektoré druhy (napr. lieska) potrebujú viac neidentických jedincov aby sa dokázali opeliť a mať plody.

Orientacny vypocet: "polykulturny" zivy extenzivny plot (bez nutnosti strihania a udrzby), dlzka 400 metrov, sadenice v dvoch radoch v cik-cak vzore, s 0.5 metrovymi rozostupmi (rozostupy zabezpecujuce nepriechodnost po par rokoch) —> 400 x 2 x 2 = 1600 kusov, 50% uspech s "ujatim sa" —> cca 3000 kusov.

Možno v celom zivom plote vytvorit aj stromove poschodie. Urcite budeme potrebovat z niektorych stran vetrolam… Možno skombinovať s par metrami "polodivociny" stromov na kopicovanie - na pestovanie dreva na energeticke ucely.
Sem-tam do plotu zasadit aj nejaky ihlicnan, aby to aj v zime kusok fungovalo ako zvukova bariera. V tom by mohol pomoct aj brectan, a mozno niektore listnate stalezelene kriky.
Ak by sa dalo, vytvorit zivy plot aj z troch radov.
V case po 4-7 rokoch po vysadeni zivych plotov, by bolo mozno celkom vhodne dosadit do ziveho plotu aj malincie. Len pozor na cernice…


Krok 1 - zber odrezkov
Vacsina krikov sa da mnozit odrezkami.
Z krikov sa zbieraju cele vetvicky, konariky (cca 30-80cm dlhe v tvare priblizne ako je v prilohe) - to znamena, ze drevina utrpi minimalnu moznu ranu, priblizne kolmu na os konarika (ker/strom neposkodzujem strhavanim kory). Mali by byt zdrave a vitalne, stare drevo (palice) sa tazsie ujima a percento prijatia je male. Potom v chladnom priestore (vonku alebo v pivnici) z nazbieranych vetviciek pripravit odrezky podľa návodu dole (z takéhoto konárika sa získajú všetky druhy podľa obrázku - vrcholovy odrezok, odrezky s patkou a obycajne odrezky).
PRACOVAŤ V RUKAVICIACH, NECHYTAŤ ODREZKY HOLÝMI RUKAMI.2
PREVOZ ODREZKOV V CHLADE, NIE VO VNÚTRI AUTA.3
stručný návod tu: http://ekosidlisko.wdfiles.com/local--files/oplotenie/zber_odrezkov.jpg

Krok 2 - uskladnenie odrezkov
Treba studenu pivnicu, velke nadoby a piesok.
Zvazocky odrezkov sa zasypavaju cele pieskom. Do nadoby na dno sa nasype vrstva piesku, do nej sa "napichaju" zvazky tak, aby medzi nimi
bolo trochu miesta a aby sa spodne konce odrezkov nedotykali dna nadoby. Zvazky by mali byt jemne sikmo (nie uplne zvislo). Potom sa postupne obsypavaju pieskom, az sa uplne zasypu. Piesok nesmie byt ani suchy ani mokry. Ma byt vlhky.

Krok 3 - vysadenie do záhrady
Záhrada musí byť chránená voči zveri.
Pri predpestovani nepotrebuju este vela miesta – rozostupy približne 10 - 15 cm.
Pre mnozitelsku plochu je dolezite, aby bola v polotieni (chranena najma pred obednajsim slnkom) a bola zabezpecena pravidelna zavlaha. Poda by nemala byt vysusna, pripadne moznost "husteho" zavlazovania (v lete treba zalievať často, s urcitymi opatreniami by sa dalo polievat cca raz za dva dni).
Kedy sadiť? Ak je pivnica studena a odrezky nebudu "nalievat" puky, tak niekedy v druhej polovici marca az zaciatkom aprila. Vela zalezi od pocasia - mala by sa zacinat jar, poda by uz nemala byt bahnita. Ak sa puky zacnu nalievat, musia ist rychlo do pody.
Upravovať nejako pôdu? Ak je poda prilis tazka, ilovita, je treba ju zlahcit - posypat kompostom, pieskom, antukou, perlitom, ich kombinaciou … Treba plochu pokopat, dobre povyberat korene "burin", nechat podu prehriat.
Pred sadenim je dobre aplikovat rastovy stimulator podla navodu.
Sadenie: do zeme by sa odrezky mali sadiť mierne šikmo - lepsie zakorenia, je vyssia ujatelnost (Ak je horne ocko na boku odrezka, tak by malo smerovat zvislo hore). Takmer cely odrezok má byť schovaný pod zemou, nad by malo zostat len najvyssie ocko. Drobne odrezky poukladat do maleho rygoliku a prihrnut. Vacsie a pevne: priamo sikmo zastrkavat do zeme -ale zotrie sa stimulator. Dlhsie alebo slabe - sadzacim kolikom spravit jamku a do nej vlozit odrezok. Pod zemou okolo odrezka nesmie byt vzduchova "bublina" - podu treba dobre pritlacit k odrezku smerom mierne z boku.
Po zasadeni poliať.

Drôtený plot
Skúsenosti ľudí s prírodnými záhradami a rodovými statkami v extraviláne = pozemok treba mať oplotený, inak nám všetko "zožerú" srnky a zajace z priľahlého lesa. Dá sa použiť aj lokálna ochrana pre každý strom a krík, ale to pri tom vysokom množstve je veľmi náročné (práca aj peniaze).
Skalka u Dochs - používajú klasické lesné drátené oplotenia s veľkými okami, pričom spodná časť má menšie oká (vrchná časť je "proti-srnková", spodná "proti-zajacová"). Koly držiace oplotenie boli zo smrekovej, borovicovej alebo dubovej gulatiny, priemer 10-15cm. Oplotenia ktoré sme videli boli všetky z vonkajšej strany živého plotu = aj samotný živý plot chránený voči okusu počas prvých rokov keď ešte len rastie.



http://www.zahrady.jablonka.org/index.php/tipy/87-ivy-plot.html
http://www.sazp.sk/pdf/obr_spr_dreviny.pdf
http://www.ekozahrady.com/prodejci_rostlin.htm



Add a New Comment
or Sign in as Wikidot user
(will not be published)
- +
Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License