Kalendár
jesen5.jpg

Vízia bez úlohy je sen,
úloha bez vízie je klam,
ale úloha s víziou môže zmeniť svet. (Čierny los)


12 August 2008
Prvé osobné stretnutie, Železná studienka
Prišli: Robo Zelník, Peter Mravík, Roman Šabík, Maťo Záhradník, Martin a Jana Kozejovci, Vilo Šimek, Patrik Martin, Peter Horák
Program: stretnut sa, porozpravat sa o osobnych planoch, projektoch, buducnosti, prebrat zhruba uskalia a mozne problemy.
Vysledok: konstruktivna debata na zaklade ktorej sa kazdy moze sam za seba rozhodnut ci chce byt sucastou projektu. Dohodli sme sa na dalsich krokoch


September - Október 2008
osobné stretnutia, prezentácia na Biostyle, Dychu Zeme, stretnutie s Dobruňákmi
Vytvoril sa “hruby plan projektu” – definovali sme zakladne “zlomove body” pre jednotlive fazy. Bavili sme sa o sposoboch architektury, spracovani odpadov, zasobovani energiou. Posedeli a podebatili sme s Bohdanom Ulašinom a jeho ženuškou. Boli sme zvedaví aký je stav ich projektu (http://www.dobruna.sk), čo všetko ich na ich ceste zatiaľ čakalo, čoho by sme sa mali vyvarovať a na čo si dať pozor. Veľmi užitočné, zaujímavé a podnetné. Ďakujeme. Informácie posunieme celej skupine na najbližšom stretnutí.


29 Október 2008
Tretie osobné stretnutie, seminárna miestnosť ekoporadne Živica, Vysoká ul.
Prišli: Jana a Martin Kozejovci, Soňa a Tomáš Brychtovci, Palo Kenderessy, Roman Oravec, Milo Benko, Peter Mravík, Babka Eva, Mirka, Patrik Martin, Peter Horák
Program: osobne sa spoznať (skupinka sa podstatne rozšírila v posledných týždňoch), porozprávať sa o lokalitách, financiách a všeličom inom.
Vysledok: kupa pozemku niekedy buduci rok, financny strop: pozemok na jednu rodinu by mal byt v rozmedzi 500tis – 1mil SKK, typ pozemku: z financnych dovodov si asi nebudeme moct dovolit hotovy stavebny pozemok v zastavanom uzemi obce, blizkost zeleznicnej stanice by mala byt prioritou pre vyber lokality (pesia dostupnost – do 2km od stanice).


bucany20090124.jpg

24 Január 2009
Štvrté osobné stretnutie, v objekte Vila Šimeka v Bučanoch
Prišli: veľa, veľa ľudí :-)
Program: exkurzia (permakultúrne riešenia v praxi - koreňová čistička, svejly, jazierko na plávanie, zelená strecha, zimná záhrada, experimentálna stavba z prírodných materiálov, hlinené omietky), prednáška "Zelená architektúra a ekologické stavby" od Patrika, diskusia skupiny ekoosady - diskusia o konkrétnych pozemkoch plus kadečo iné…
Výsledok: zhrnutie bolo poslané na emailovú konferenciu - ak máte niekto záujem, ozvite sa, prepošleme.


21 Február 2009
stretnutie s Erikou, objekt o.z. Jablonka v Jabloňovom
Prišli: Erika, Darina, Elena + Peto, Janka + Martin, Hanka + Peter, Marek, Patrik
Program: Erika nam porozpravala o historii ich obcianskeho zdruzenia, ako to cele vzniklo, co si medzitym “uzili” a co momentalne robia ;-). Potom sme sa rozpravali o konkretnych miestach na Zahori, o “zakulisnych informaciach”, atď. Dohodli sme sa ze pre Eriku pripravime niekolkostranovy kratky dokument o nasom projekte – v dalsich tyzdnoch sa bude stretavat so starostami obci na Záhorí, a porozprava sa s nimi aj o nas. Zhrnutie bolo poslané na emailovú konferenciu - ak máte niekto záujem, ozvite sa, prepošleme.

26 Február 2009logo-malilinke.jpg
logo projektu
po niekoľkých mesiacoch sa ukončil proces tvorby loga - počas tohoto času sa zapojili takmer všetci členovia skupiny, prešli sme si cez množstvo konceptov. Nakoniec sa vo voľbách vybral návrh ktorý je akceptovateľný pre všetkých. Výsledky volieb na pozretie tu. A tu je archív pôvodných návrhov s komentármi z fázy brainstormingu.


19 Marec 2009
stretnutie v čajovni UNIK
Prišli: Elena + Peto, Janka + Martin, Palo, Janka + Imrich, Milada + Roman, Monika + Mišo, Hanka + Peter, Marek, Patrik.
Program: Potrebovali sme sa osobne porozprávať o výsledkoch niekoľkých obhliadok pozemkov na Záhorí (Devínske Jazero, píla pri Moravskom Sv. Jáne, Piesočná). Debatovali sme o možnostiach administratívneho usporiadania, o výhodách a nevýhodách jednotlivých variánt. Podrobnosti na vyžiadanie.

Unik1.jpgUnik2.jpg

22 Máj 2009
stretnutie u Hanky a Peta v Lamaci
Prišli: Milada + Roman, Patrik, Marek, Miso, Peto M., Hanka + Peter
Program: debata a priprava pravidiel. Viacej podrobnosti na vyziadanie mailom.


Jún a Júl 2009
niekoľko stretnutí v Moravskom Svätom Jáne
Program: obhliadka niekoľkých pozemkov, kadejaké stretnutia, plány, atď. Viacej podrobností na vyžiadanie mailom.


12 August 2009
pracovné stretnutie "u Šrámka" v Dúbravke
Prišli: Milada, Elena, Janka, Roman, Peťo M, Dano, Tomáš T, Peťo H.
Program a výsledky: stratégia na Pernek - dohodli sme sa že Pernek si na starosť zoberú Dano a Roman. Viacej podrobností na vyžiadanie mailom.


20 September 2009
opekačka na Železnej
Prišli: Milada a Roman, Darina, Janka a Martin, Hanka a Peter + Maťko + Tomino, Patrik
Program a výsledky: bez veľkých plánov a výsledkov :-) Len tak stráviť spolu trocha času.
20090920.jpg


Október - December 2009
veľa osobných stretnutí, na veľa rôznych miestach
Kedže sme sa posunuli do ďalšej fázy (kúpili sme prvú parcelu), tak sa zrazu muselo riešiť dosť veľa rozdielnych vecí. Stretávame sa pravidelne každé dva týždne, paralelne komunikujeme cez internú emailovú konferenciu. Pracujeme na príprave stanov občianskeho združenia ktoré by malo byť vlastníkom pozemku, zároveň si ujasňujeme priority, ciele, celé nastavenie projektu.


Rok 2010
kúpa 1ha pozemku medzi Pernekom a Kuchyňou, založenie Pôdneho Spoločenstva Olšinka
Vyhodili sme kotvu. Založili sme občianske združenie (Pôdne Spoločenstvo Olšinka), poskladali sme dokopy poslanie, ciele a princípy fungovania. A občianske združenie začalo fungovať. Získali sme na PSO prvý pozemok (1 hektár). Poskladali sme dokopy naše očakávania a preklopili to do základnej kostry dizajnu. Začali sme komunikáciu s miestnym úradom. Upravili sme vjazd na pozemok, zasadili sme živý plot a minilesík pri ceste. V PSO nás na konci 2010 bolo 7.


Rok 2011
pomaličky, pomaličky dopredu :)
Počas roka sme "olšinkovali" a "olšinkovali" a "olšinkovali". V PSO je nás stále 7, ale vlastne je nás už viac :). Opatrovali sme náš vznikajúci živý plot a lesík. Trocha sme si zatancovali v lete s kosami. Na jeseň sme zasadili zopár ovocných stromov, oplotili sme ich proti zimným návštevníkom :). A stále riešime aj tie administratívne záležitosti…


Rok 2012
koniec sveta nenastal, ide sa teda ďalej :)

Add a New Comment
or Sign in as Wikidot user
(will not be published)
- +
Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License