Domy (zóna 0)
nemecko.jpg


Životnosť prírodných stavieb závisí od dizajnu, výstavby a údržby. Potom môžu vydržať storočia, ale neobývané sa rýchlo rozpadnú. Pohromade ich teda drží život a láska - čo viac si želať pre domov? (Christopher Day, Duch a místo)

Čo naozaj potrebujeme?
Ekologický prístup ku návrhu nášho bývania začína už pri prvých úvahách o dome. Tak, ako aj v iných oblastiach, je dobré poznať svoje potreby a neísť zbytočne nad ich rámec (teda neplýtvať). Najčastejším prejavom nedostatočného poznania svojich potrieb sú predimenzované priestory a nevyužívané izby. Majiteľ potom nielen viac zaťažuje životné prostredie, ale aj zbytočne platí za vykurovanie. Hromžiť bude určite aj pri upratovaní. Budúci obyvatelia domu by si mali premyslieť, ako budú dom využívať, ako dlho v ňom budú tráviť čas, aké aktivity v ňom budú uskutočňovať. Dobrý architekt v komunikácií s rodinou by mal dokázať navrhnúť úsporné riešenie, ktoré umožňuje kvalitný život v príjemnom vnútornom prostredí.

Individuálny dizajn
V rôznorodosti je krása. Niekomu sa páčia viac hranaté domy, niekomu chalúpky s vysokou sedlovou strechou, niekomu guľaté "feng-shuei" domčeky. Vzhľad ekodomov nelimitujú žiadne obmedzenia, pokiaľ naše túžby zladíme s charakterom okolia (prírodné alebo historické danosti), orientáciou domu na juh (slnečná lokalita stavby domu, využívanie pasívnych solárnych ziskov, zónovanie) a klimatickými podmienkami. Z hľadiska spotreby energie na vykurovanie je dôležité, aby dom nebol príliš členitý - aby nemal príliš veľa ochladzovaných plôch, preto je možné, že sa niektoré domy budú k sebe "túliť" aspoň jednou stenou…

Architektúra ako ekosystém
Aj domy môžu fungovať podobne, ako funguje ekosystém. Dnes je väčšina domov lineárne napojená na siete a neustále produkuje množstvo odpadu. V našich ekodomoch budeme uplatňovať také princípy, ktoré umožňujú čo najviac materiálových, energetických, vodných a vzdušných vstupov "recyklovať" v uzavretých prírodných kolobehoch.

Použitie prírodných stavebných materiálov
Spoliehame sa na staré dobré overené technológie výstavby z prírodným materiálov, v určitých prípadoch akceptujeme technologický pokrok (nie každá nová technológia prináša zlepšenie kvality života - pôvodní obyvatelia "rozvojových" krajín by o tom vedeli dlho rozprávať…).
Drevo a hlina sa dá použiť v nosných konštrukciách. Slama, konope, celulóza, ovčia vlna v izoláciách. Ako strešná krytina sa dá použiť drevo, slama, trstina… alebo môže byť strecha pokrytá vegetáciou (príklad realizácie: http://ekosidlisko.wikidot.com/zelena-strecha).
Moderné technológie dokážu zjednodušiť a zefektívniť výstavbu. Drevené I-nosníky namiesto plných krokiev podstatne znižujú množstvo potrebného dreva pri veľkých hrúbkach izolácií, ekopanely vyrobené zo slamy sa používajú v sendvičových skladbách stien, celulózové vločky z odpadového papiera sú výbornou izoláciou.

Minimalizácia energetických nárokov na vykurovanie
Energia na vykurovanie tvorí podstatnú časť ekologickej záťaže súčasnosti (až 40% energetickej spotreby v Európe ide na udržiavanie želanej teploty obydlí = vykurovanie a klimatizácia). Naše domy by mali spĺňať nízkoenergetický, alebo pasívny energetický štandard.

Až dom doslúži…
Do budúcnosti hľadiaci človek sa pri rozhodovaní o kúpe a používaní produktu zamýšľa o tom, čo s ním spraví, keď prestane fungovať. Rovnako by to malo byť aj pri stavbe domu. Už v návrhu budeme myslieť na to, čo s našim domom budeme môcť urobiť, ak prestane slúžiť. Napriek tomu, že sa budeme snažiť o to, aby dom pretrval svojou kvalitou (životom a láskou) veky, nedá sa s určitosťou vylúčiť, ze ho raz bude potrebné zbúrať. Použitím prírodných materiálov nevytvoríme z nášho domu problém, ale len "kôpku dreva, hliny, slamy,…"

Efektívnosť výstavby domu
Jednou z foriem zdrojov, ktorými je potrebné šetriť, sú aj naše peniaze. Investičné náklady môžeme znížiť nielen optimalizáciou veľkosti domu (veľkosť a počet izieb), ale aj premysleným výberom materiálov a vhodným konštrukčným riešením. To sa ale nemôže udiať na úkor zvýšenia prevádzkových nákladov či zníženia hygienickej kvality vnútorných priestorov. Teda chceme sa cítiť v našich domoch dobre - primerane našim možnostiam a bez nutnosti dodatočných korekcii a zvyšovania nákladov na bývanie.

Odkazy
Keďže ide o samostatnú problematiku a na webe je už dostatok informácií, uvádzame tu len odkazy na zaujímavé stránky:
http://www.ekodomy.sk
http://www.iepd.sk

Add a New Comment
or Sign in as Wikidot user
(will not be published)
- +
Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License