Členovia
strom3.jpg

Sama som bola vychovávaná ako kresťanka, ochraňovaná svojou pevnou rodinou. Ale v komunite som spoznala rôznych ľudí – staviteľov, pracovitých odborne zdatných ľudí, prisťahovalcov, zkrachovancov, leňochov, tulákov, utopistov, snílkov a filozofov. Táto zmes pováh bola taviacim kotlíkom, v ktorom sa tavili a kryštalizovali naše základné ideály. Rôznorodosť se stala jedným zo základných mechanizmov nášho prežitia. (Rachel Summerton, z knihy Shared visions, shared lives od Billa Metcalfa)


Potenciálni budúci obyvatelia

Kto bude v našej ekoosade bývať?

Hanka a Peter Horákovci so synmi Matejom a Tomim
Bývame momentálne v Bratislave vo vlastnom byte v panelákovom dome. Radi by sme zostali v blízkosti Bratislavy, kedže tu máme kamarátov, rodinu, prácu, Maťko tu chodí do škôlky. V poslednom čase si upravujeme čiastočne náš každodenný život, snažíme sa správať zodpovednejšie k prírode. Cítime stále viac že by sme radi žili v blízkosti ľudí s podobným "softvérom" :). Dátum pridania sa k členom: august 2008.


Patrik Martin (snáď iba zatiaľ) sám, so svojmi schizofrenickými osobami Brblošom a Frflošom ;-)
Založiť spoločnú ekousadlosť bol jeden z hlavných motívov, prečo som spoluzakladal v roku 2001 občianske združenie ArTUR - Architektúra pre trvalo udržateľný rozvoj. Po rokoch nezdaru sa tento cieľ dostal v združení do úzadia, ale mňa ako osobu stále lákal a láka. Bývam v paneláku, ale byt nie je môj… Je dosť možné, že v ekosídlisku budem nakoniec bývať v maringotke alebo jurte… ;-) Dátum pridania sa k členom: august 2008.


Palo a Eva Kenderessy
Už dlhšiu dobu uvažujeme o odchode z Bratislavy (hlavne od doby keď sa nám narodil synček). Aj keď nie sme Bratislavčania, bývame tu už skoro 15 rokov. Súčasný smer, ktorým sa toto mesto začína uberať nám však prestáva vyhovovať, ale zatiaľ sme naň stále hlavne profesne viazaní. Zvažujeme aj bývanie na vidieku v okolí mesta, ale aj blízke Bratislavské "satelity" už nie sú tým pravým vidiekom ako by sme si predstavovali. Dátum pridania sa k členom: august 2008.


Darina Jurčová so synom Matúšom
Uvedomila som si, že takáto osada bude naplnením mojich predstáv a snáh o tom, ako žiť :-) Chcem bývať v čo najprirodzenejšom prostredí s milími susedmi, s ktorými zdieľam spoločné postoje k spôsobu žitia, môcť spolutvoriť zdravú oázu na Slovensku,…mať domček a záhradu :-) a sadiť a tvoriť :-))) Som pedagóg, takže nápad vytvoriť v osade škôlku vítam a rada podporím. Dátum pridania sa k členom: október 2008.


Roman Oravec s priateľkou Miladou (a dvoma jazvečíkmi)
Hľadáme možnosť zúčastniť sa podobného projektu. Nie sme viazaní prácou (ja pracujem z domu, Milada končí školu a popri tom pracuje tiež z domu), ale vyrastali sme v meste, tak "blízkosť" mesta je skorej psychologická. Rozhodujúca je pre nás lokalita. Chceli by sme samostatný dom, máme svoje predstavy. Tu sa da ale diskutovať aj o radovke. Dátum pridania sa k členom: október 2008.


Marek Poláček
Dátum pridania sa k členom: január 2009.


Daniel Marko s rodinou - manželka Janka, deti Dominik a Marina
Som presvedčený, že treba ísť príkladom a hľadať alternatívy - dnešný konzumný životný štýl nepovažujem za riešenie pre ľudí. Som veľmi rád, že som našiel po rokoch skupinu ľudí, ktorá hľadá INÉ riešenie života. Rád by som čoskoro zdielal s partiou ľudí spoločné miesto na Zemi a postupne vytváral partiu, ktorá bude schopná žiť prirodzenejšie - v harmónii s prírodou - zdravý a naplňujúci život. Niečo o mne: http://www.geocities.com/danielis1975/tea/daniel_marko.htm Môj projekt: http://www.tea.sk Dátum pridania sa k členom: August 2009.


strom4.jpg

Pomocné ruky, priatelia

Veľa pomoci a energie dostáva náš projekt od ľudí ktorí nemajú priamy záujem vo vznikajúcom sídlisku/osade bývať. Ľudia s podobnými názormi a prioritami, ale rozličnými životnými cestami - z rôznych kútov Slovenska, snažiaci sa možno o niečo podobné niekde o pár kilometrov ďalej.

Robo Zelník
Cestou zakladania ekodediny/komunity som si už v minulosti prešiel a bol som pri zrode viacerých takýchto zámerov, takže viem že to nie je ľahké. Chcem preto pomôcť ďalšej generácii priekopníkov nového životného štýlu, aby to mali aspoň trochu ľahšie než sme to mali my. Zároveň očakávam, že pri spolupráci na tomto ušlachtilom zámere vzniknú nejaké tie užitočné prepojenia medzi ľuďmi a snáď následne aj medzi bratislavským a myjavským spoločenstvom spriaznených duší, takže si budeme vedieť pomôcť aj v budúcnosti.
Mojim poslaním je prepájať dobré veci do sietí a toto je teda prirodzená súčasť mojej životnej cesty.

Jano Glemba
ahoj, učím vo waldorfskej škole v Bratislave. Zaujala ma vaša myšlienka, možno by sme mohli spolupracovať na vzdelávaní, škôlke, škole vo vašej osade, sídlisku.

Vilo Šimek, Peter Mravík, Roman Šabík, Maťo Záhradník, Ivana Jaššová, Milo Beňko, Erika Galanská, Janka Fabová

Tomáš Brychta, Soňa Sadloňová a dve deti - Tomáško a Šimonko.

Martin a Janka Kožejovci
Zatiaľ bývame v paneláku, vieme, že by sme chceli stavať (s veľkou pravdepodobnosťou cordwood), len zatiaľ trpíme otázkou na ktorom konci nášho krásneho Slovenska. Zatiaľ sa mi zdá, že keď sa do toho pustí viac ľudí (napríklad takáto pekná skupinka), tak sa dokážu navzájom potiahnuť a ide to dopredu…. Cítiť z toho energiu…

Elena Mogoňová a Peťo Mravík
Hľadáme seba a zároveň čistú lokalitu, kde by sa nám príjemne žilo v súlade s prírodou a boli by sme obklopení podobne cítiacimi bytosťami, ktoré sa vedia "podržať". Radi by sme bývali v ekologickom domčeku z miestnych zdrojov a pozemok by mal mať veľkosť niekoľko hektárov, najlepšie blízko lesa. Uprednosťnujeme vedomé uskromňovanie sa v materiálnych potrebách. To neznamená, že na úkor "šetrenia" obetujeme svoju sebarealizáciu v pochopených súvislostiach.

Monika Klimentová a Mišo Šaling
Úžasná myšlienka, ktorá sa priam núka ako riešenie mojej životnej výzvy/alebo výziev – spojiť dve v jedno, v harmóniu. Domov a prácu, eko-pohľad a dochádzanie do práce, poľnohospodárstvo a stres z nedostatku času (vytvoreného vzdialenosťou). Chcem aby sa tento projekt zrealizoval a osada zostala trvalo udržateľná, aby sa vytvorila komunita/osada, ktorá sa bude vzájomne dopĺňať zručnosťami aj prip. produkovanými výrobkami. It always seems impossible until its done. Dátum pridania sa k členom: august 2008.

Jana Buchtová s rodinou
Zatiaľ je ekosídlisko pre mňa veľmi abstraktný projekt. Sme 4 a riešime bývanie, sami si ujasňujeme, čo vlastne chceme.

Petra a Palo Ďurišovci
Pred dvoma rokmi sme kúpili byt v bytovke a úver máme na 15 rokov … ale sme veľmi zainteresovaní a aspoň máme pre budúcnosť čím ručiť alebo financovať ;)))

Filip Húšťava
Po prečítaní kníh od V.Megreho mám jednoznačný záujem žiť v prírode s ľuďmi, ktorí sú blízki podobnému vnímaniu sveta. Cítim, že toto je spôsob, ktorým v živote chcem kráčať. Rád by som sa pridal, aj keď len tým, že budem môcť počúvať, zúčastňovať sa na stretnutiach a byť pritom, ako táto krásna vec vzniká. Chcem, aby sa podobný štýl života rozšíril do širokej verejnosti a ľudia skutočne pochopili niečo pravé a tak prirodzené, ako život v prírode, s prírodou,v kľude a láske…

Tomáš Vegh, Vlado Vicena, Pavol Korček, Aneta Graindová, Milan Almasy
Add a New Comment
or Sign in as Wikidot user
(will not be published)
- +
Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License