Administratívna forma

Nezabudnut na tieto dohodnute principy:
- nech je administrativna forma akakolvek, tento subjekt ma jediny ciel - spolocne vlastnictvo pozemku
- ziadne podnikatelske aktivity, aby bola zabezpecena istota ze o pozemok neprideme
- clenstvo nie je predajné alebo prevoditelné bez súhlasu vsetkých ostatných clenov
- rovnopravny a bezpecny (pre vsetkych aj jednotlivca) podiel kazdeho clena
- jasne a jednoduche pravidla
- kazdy je clenom samostatne (cize manzelia kazdy sam)


Poznamky platné pre obidve možnosti (cize tieto nie su podstatné pre výber):
- OZ aj Družstvo sú právnickými osobami. Mozu mat zapisany pozemok na katastri.
- vyzerá to že účtovníctvu sa nevyhneme, nech už je forma akákoľvek (Všetky právnické osoby sú povinné viesť účtovníctvo, čiže sú účtovnými jednotkami - http://www.porada.sk/t16088-zakon-o-uctovnictve-ucinnost-od-01-01-2009-a.html)
- uctovnictvo pre druzstvo podvojne, pre OZ jednoduche (PH: pre účtovníka je to dosť jedno či robí jednoduché alebo podvojné účtovníctvo)
- subjekt by mal fungovat co najviac "bezúdržbovo" - v "hybernovanom stave": vsetky financne toky riesit mimo, cize minimum PRIJMOV a VYDAVKOV.
- Družstvo je spoločenstvom neuzavretého počtu osôb založeným za účelom zabezpečovania hospodárskych, sociálnych alebo iných potrieb svojich členov. —> podobne aj OZ, s rozdielom podnikania
- Členovia neručia za záväzky družstva ani OZ
- Daňové priznanie - je možné že OZ nemusí podávať DP (pri splnení nejakých podmienok). Družstvo musí vždy. Vyplnenie DP by ale nemalo byť extra problémom, ak sú podklady. (JK: nemyslim, ze toto by malo byt pre rozhodovanie o forme fungovania rozhodujuce; DM: vyplnenie lajstra DP pre srocku trva niekolko hodin pre podvojne uctovnictvo)
- mozny sposob fungovania "v hybernovanom stave": Nie platca DPH, uctovnictvo na konci roka (zopar prijmov a vydavkov – podklady zbierat cely rok) = pol dna roboty pre uctovnika, danove priznanie (OZ mozno bez DP, na danovy urad sa posiela potom "vykaz o majetku a zavazkoch" a "vykaz o prijmoch a vydavkoch" (jednoduche uctovnictvo)).

Majetkove vysporiadanie:
- Druzstvo: povinnost vyplatit v peniazoch odchadzajuceho clena/clenov vyplyva zo zakona , blizsie podmienky sa daju zemnit stanovami - aj povinnost najst nahradnika
- Zdruzenie: povinnost vyplatit odchadzajuceho clena mozeme do detailov zaviset do stanov, aj s podmienkou, ze si najde nahradnika a ten vlozi svoj vklad - da sa vysudit len podla toho, co je v stanovach
V oboch pripadoch, je nutne upravit vyplatenie clena v stanovach


Obcianske Zdruzenie
detaily zakona: http://www.mia.sk/LEGIS/081_090/Z_83_90.htm

poznamky (výhody, nevýhody, rozdiely):
- Na výkon tohto práva nie je potrebné povolenie štátneho orgánu - vyplyva z ustavy a zakladnych ludskych prav (PH: no ale ajtak sa musi registrovat na ministerstve vnutra - a predpokladam ze to podieha schváleniu)
- Fungovanie OZ si mozeme plne definovat svojimi stanovami, nie sme viazani nadradenymi zakonmi
- V zdruzeni si mozeme sami korigovat stanovami vysporiadanie vlozeneho majetku, kde explicitne uvedieme, ako OZ vysporiada odchadzajuceho clena. Pokojne mozeme nadefinovat stav PRESNE ako ma druzstvo
- v pripade osobnej exekucie clena - clenstvo sa neda exekuovat, pozemok je neohrozeny
- clenstvo sa nededi
- majetok vlozeny do zdruzenia nie je standardne vymahatelny pri odchode
- OZ moze byt zrusene ministerstvom vnutra (na základe napr. aj krivých obvinení z fašizmu, náboženského fanatizmu, sektárstva, atď).
- Co by sa stalo s majetkom OZ po zruseni?

otvorene otazky:Druzstvo
detaily zakona na: http://www.mia.sk/LEGIS/511_520/Z_513_91.htm - Hlava II. "Druzstvo", od §221
toto bol náš prvý náčrt ako sme si predstavovali vzťahy: http://ekosidlisko.wdfiles.com/local--files/aktualne/druzstvo-nacrt.jpg

poznamky (výhody, nevýhody, rozdiely):
- družstvo je zapísané v obchodnom registri, Zoznam členov je oficialne evidovany na obchodnom registri, čo dáva istotu členstva, vkladu aj transparentnosť voči svetu DM: je toto podstatna vyhoda? alebo nevýhoda?
- Družstvo musí mať stále minimálne päť členov. DM: doslova -musi byt zrusene, ak ma menej ako 5 členov
- členstvo vzniká aj "iným spôsobom ustanoveným zákonom." DM: moze to znamenat napr. aj súdnym príkazom po dedičskom konaní, vydražení a pod.?
- Zákon alebo stanovy môžu určiť, kedy predstavenstvo nesmie dedičovo členstvo odmietnuť alebo kedy sa nevyžaduje súhlas predstavenstva s nadobudnutím členských práv a povinností dedičom.
- clensky podiel sa dedi. PH: toto nepovazujem za nevyhodu, je to zabezpecenie moznosti "kontinuity" rodiny.
- Dedič, ktorý sa nestal členom, má nárok na vyrovnací podiel člena, ktorého členstvo zaniklo.
- Pri zániku členstva za trvania družstva má doterajší člen nárok na vyrovnací podiel. Vyrovnací podiel sa uhrádza v peniazoch.
- Zrušenie družstva: ak družstvo dlhšie ako šesť mesiacov nevykonáva žiadnu činnosť (PH: toto vyzerá dosť nebezpečne)

otvorene otazky:
- v pripade osobnej exekucie clena - clensky podiel v druzstve sa podla vsetkeho exekuovat neda, ale v extremnom pripade sa da exekuovat nemajetkove pravo napr. na prenajom pozemku alebo bytu:
http://www.porada.sk/t85890-exekucia-podielu-v-druzstevnom-byte.html
- nemenia sa clenstvom v druzstve nejake povinnosti pre jednotlivca? - napr danove priznanie, socialne odvody, atd?Dalsie poznamky (nezatriedene):


Add a New Comment
or Sign in as Wikidot user
(will not be published)
- +
Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License